Hayalinizdeki meslek hayalinizde kalmasın!

Günümüzde iyi bir bölüm okumaktan çok iyi bir mesleği severek yapmanın önemini anlamayan kesin kalmadı denecek kadar azdır. Böylesi bir durumda siz hayallarinizde yapmak istediğiniz meslekte başarılı olacakken neden hayallerinizi erteliyorsunuz? Hayallarinizi mevcut yaşamınızın devamlılığını sağlayarak geçim planlarınızı bozmadan hayallerinizi süsleyen meslek için de eğitim alabilirsiniz…
Hayalindeki işi yapmadığınızı mı fark ettiniz? Yeni bir mesleğe merak mı sardınız? Hayalimdeki İş Mesleki Rehberlik Ajansı işte bunun için kuruldu. Dünyada örneği olmayan Hayalimdeki İş Mesleki Rehberlik Ajansı size şarap üreticiliğinden moda tasarımcılığına, akrobasi pilotluğundan sihirbazlığa, aşçılıktan mimarlığa 85 farklı mesleği deneme imkanı sunuyor.

Uzun bir yolda yürür gibi devam ettiğimiz hayatta en çok seçeneklerle boğuşuruz. Yol ayrımlarında, dönemeçlerde çoğu zaman istediklerimizi bilmeden, kendimizi tanımadan, emin olmadan karar vermek zorunda kalırız. Bazen geri dönmek en baştan başlamak isteriz. Çoğunlukla hayalimizdekilere uzanıp onlarla yaşamak yerine farklı nedenlerden dolayı başka yollarda ilerleriz. Tercih ettiklerimizle devam edip vazgeçişlerimizi aklımızın bir kenarına yazdığımız bu yolda elimize hayalimizdekilerle tanışmak adına fırsatlar geçer bazen.
İşte bu fırsatlardan biri de “Hayalimdeki İş”. Herhangi bir mesleği hobi anlamında merak eden veya profesyonel olarak yapmayı düşünen insanları bir araya getiren ve onlara merak ettiklerini deneme şansı veren bir hizmet şirketi karşımızda duruyor. Hayalimdeki İş, adı gibi bize hayalimizdeki işi tanımak için bir kapı aralıyor. Akrobasi pilotluğundan çikolata üreticiliğine, oyunculuktan lutiyeliğe kadar geniş bir yelpazede insanların merak ettiği konularda bir anlamda rehberlik hizmeti sunan Hayalimdeki İş’i kurucuları olan Zeynep Emre ve Arzu Emre kardeşlere sorduk.

 

Hayalimdeki İş’i kurma fikri nasıl ve kim tarafından ortaya çıktı?
Arzu Emre: Web sitemizi 20 Temmuz 2009’da açtık. Aslında şirketi 2008 yılı sonuna doğru kurduk ama 100’den fazla rehberle görüşüp anlaştığımız için web sitemizi şirketi kurduktan yaklaşık bir yıl sonra açmış olduk. Üniversite yıllarında ve ardından Londra’ da yüksek lisans yaptığım dönemde, pek çok farklı mesleğe ilgi duydum ancak hiçbirinin bana yaşatacağı deneyimin aradığım şey olup olmadığından emin olamadığım için pek çok insan gibi okuduğum alanda çalışmaya başladım. Ancak çalıştığım dönemde farklı alanlara olan ilgim durulmadı. İstediğim şey kariyerimi değiştirmeme neden olacak mesleği seçmeden önce bundan emin olmaktı… Yani kısa süreli olarak bu işi yapan insanlarla zaman geçirmek, hayatlarını nasıl sürdürdüklerini anlamak istiyordum. İnsanlarla yaptığım sohbetlerde pek çok kişinin benimle aynı düşüncede olduğunu gördüm ve bunu sağlayacak bir platform oluşturma fikri aklıma geldi. Herkesin hayalindeki işi bulmasını, denemesini ya da gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak bir şirket için en uygun ismin ise “Hayalimdeki İş” olduğunu düşündük. Hayalimdeki İş’i tanımlamak üzerine ise oldukça uzun süre kafa yorduk ve en doğru tanımın “Mesleki Rehberlik Ajansı” olduğunu gördük. “Hayalimdeki İş” ile sadece yeni bir şirket değil, yeni bir hizmet alanı dünyaya geldi.

Hayalimdeki İş’le neler amaçlıyorsunuz? Hizmetlerinizden bahseder misiniz?
İnsanlara, hem sevecekleri işleri bulmaları, hem hayal ettikleri işlerde kendilerini sınamaları hem de girişim yapacakları işlerde rehberlik almaları için yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Ajansımız şimdilik şarap üreticiliğinden moda tasarımcılığına, akrobasi pilotluğundan sihirbazlığa, aşçılıktan mimarlığa 85 farklı mesleğin denenebilmesine olanak sağlıyor. Birkaç gün süren ve zamanlarını esnek tuttuğumuz Mesleki Rehberlik Programları sayesinde mevcut işinizi, eğitiminizi bırakmadan istediğiniz işi deneyebiliyorsunuz. Yani, başka bir mesleği denemenizin önündeki engelleri ortadan kaldırıyoruz. Türkiye’de meslek seçimi konusunda insanlara yardımcı olan bir kurum bulunmuyor. Sadece staj ve değişim programları gibi daha uzun süreli ve eğitim odaklı uygulamalar var. Sertifika kursları gibi eğitimler ise kariyer yolculuğunuzda “ne istediğinizi keşfettikten sonra” atacağınız ikincil adımlar. Ne yapmak istediğimizi bulmamıza yardımcı olacak, herhangi bir işi sadece birkaç günlüğüne yaşayıp denememizi sağlayacak verecek bir platform yok. Biz bu birinci adımda yani “keşif/arayış” aşamasında yer alıyoruz. Örneğin; bir kafe açmayı düşünüyorsanız tıpkı bir kafe işletmecisi gibi ajansımıza bağlı bir kafede ve o kafenin ekibinin bir parçası olarak 3-5 gün geçiriyor, böylece gerçekten bu işin size göre olup olmadığını anlıyorsunuz. Ne istediğinizden emin olduktan sonra danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Yani rehberlerimizden girişiminizle ilgili birçok konuda danışmanlık alabiliyorsunuz.

Mesleki Rehberlik Programlarını kurslardan ayıran en büyük özellikler neler?
Mesleki Rehberlik Programları bir kurs gibi değil. Bir iki tanesi dışında tüm programlarımızı sadece bir müşteri tek başına alıyor. Çünkü kurslar ve eğitimlerden farklı olarak bizim programlarımız dersliklerde ve atölyelerde değil tamamen rehberimizin yanında onun işi gereği girip çıktığı profesyonel ortamlarda ona eşlik ederek geçiyor. Örneğin; makyözlük programında eğer rehberimiz o gün bir dizi çekiminde çalışacaksa oraya gidiyorsunuz ya da DJ’lik programında gündüz soundcheckleri yapıp gece DJ kabini içinde oluyorsunuz. Yani profesyonel rehberlerimize kendi çalışma ortamlarında eşlik ediyorsunuz.

Rehberlik kategorilerine nasıl karar verdiniz?
Meslek kategorilerini belirlerken öncelikle yaptığımız bir anketten yola çıktık. Bu ankette katılımcılara “bir daha dünyaya gelseydiniz en çok hangi mesleği denemek isterdiniz?” “İkinci bir şansınız olsaydı hangi işi yapmak isterdiniz?” şeklinde sorular sorduk. İlk 10’umuz şöyleydi:  
1 Tiyatro Oyuncusu/Aktör/Aktrist
2 Moda Tasarımcısı
3 Doktor (özellikle “genel cerrah”)
4 Profesyonel Sporcu (özellikle “futbolcu”)
5 Pilot
6 Şef Aşçı
7 Mimar
8 Müzisyen
9 Dansçı
10 Fotoğrafçı.

Bu mesleklerden çoğu için bizimle çalışmayı kabul eden bir rehber bulduk ama tabii hala doktor, futbolcu gibi bazı kategoriler eksik.  Bu kategorilerden rehberle anlaşmak için formüller bulmaya çalışıyoruz. Örneğin; bir doktorla ameliyata giremezsiniz ama buna yakın ne yapabiliriz gibi şeyler düşünüyoruz. Şu anda ajansımızla çalışan 100’den fazla mesleki rehberimiz var. Aralarında; yunus eğitmeninden mimara, fotoğrafçıdan sihirbaza, ayakkabı, moda ve takı tasarımcısından şarap üreticisine birçok profesyonel bulunuyor. Bunlar dışında sitemizde yer almayan her türlü meslekten rehberi zaman içinde bulmayı ümit ediyoruz. Her ay mutlaka aynı meslek kategorisi ya da yeni bir kategori için yeni rehberlerle anlaşmaya çalışıyoruz. Hatta uzun vadede, hayalleri süsleyen meslekler arasında çok adı geçmeyen bankacılık gibi işlerin de kategorilerimiz arasında yer almasını istiyoruz.

En çok hangi sektörlerde çalışanlar iş alanlarını değiştirmek için size başvuruyorlar?
Aslında birçok farklı profil var ama sanırım finans ve perakendecilik sektörü biraz öne çıkıyor. Zaten bizim rehberlerimiz arasında da özellikle çok uluslu perakendecilik şirketlerindeki yönetim kademesi işlerini bırakıp hayalindeki işe başlayan çok örnek var. Ürün yöneticisiyken butik otel açan, DJ olan, butik pastane açan gibi… Ayrıca önceden avukat ya da opera sanatçısı olmak üzere yola çıkıp fotoğrafçı olan rehberlerimiz de var.

Başvuranları göz önüne aldığınızda şu an için en çok hangi danışmanlarınız talep alıyor?
Şu an için en çok şarap, zeytin üreticiliği, DJ’lik, Moda/Stil editörlüğü (Editörlük), Metin Yazarlığı (Reklamcılık), Fotoğrafçılık ve Makyözlük öne çıkıyor.
Mesleki rehberlik programlarına katılmayı planlayanlar bu programlarla neleri hedefleyebilirler?
İlgi duydukları işlerin kişiliklerine uygun olup olmadığını anlamayı ve söz konusu işi meslek edinmeyi seçerlerse nereden ve nasıl başlamaları gerektiğini, ileride kendilerini nelerin beklediği gibi konularda bilgi almayı hedeflemeleri mümkün.
Ferda
24 Eylül 2012 - 16:09

Benim öğrenmek istediğim bu eğitimleri kimden alacağız ve ya hangi kuruluştan merak ettim.ferda_ztrk@hotmail.com e mail adresime gönderirseniz sevinirim.

admin
27 Eylül 2012 - 17:01

“Hayalimdeki İş” Türkiye’nin ilk Mesleki Rehberlik Ajansı. http://www.hayalimdekiis.com/ bu ajans yardımcı oluyordu internet siteleri kapalı iletişim bilgilerini paylaşmadıkları için ulaşamıyoruz ama internette Mesleki Rehberlik Ajansları diye ararsan mutlaka bu tarz firmalara ulaşabilirsin

ahmet
28 Kasım 2012 - 11:40

garip gelebilir…..itfaiyecilik olmak hayalimdeki meslek malesef bu güzelim ülkede herkes hayali ile yaşar………. suanki meslegim güvenlik görevlisi soyle bir cevep versem ankarada dayın varmı? benim hayalimi dayıda kaldı dayınız varsa tbmm senin hizmetkarın yoksa ankaradan bile gecmeyin derim tesekur ederim.

KAMU MEMUR ALIM HABERLERİ
Memura Fazla Mesai ve Servis Hakkı
Memura yeni müjdeler geldi. Memura fazla mesai ve servis hakkı geldi. Memur, toplu sözleşmeden zammın yanı sıra yeni haklar da elde etti. ‘IMF dönemi’nde tasarruf için kaldırılan memur servisleri yeniden konulacak. Birçok bakanlık memuru yıllar sonra servise binecek.   Jet hızıyla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerineMemur-Sen dışındaki konfederasyonların itirazları sürerken, imzalanan metin Resmi Gazete’deyayımlanarak yürürlüğe girdi. 2014 ve 2015’i kapsayansözleşme metninde zammın yanı sıra bir dizi yeni hak sıralanıyor. 4C’liye aile yardımı 4C’li geçici personel de aile yardımı ödeneğine kavuştu. Bu personelin ayrıca zamdan yararlanması
20 ağustos  öğretmenlerin özür grubu atamaları unutuldumu ?
Evet değerli öğretmen arkadaşlarım bugün illerin kadroları belli olucak ve 2. aşama başvurular mebbis üzerinden yapılacaktı.Fakat saatler 19:00 ı geçmesine rağmen http://ikgm.meb.gov.tr/    dan hala bir açıklama gelmedi.Ve 20 Ağustos(bugün) başlaması gereken tercih işlemlerinde başvuru ekranı açılmamıştır. Acaba Milli Eğitim özür grubu atamalarını unuttumu? şayet bu durum olursa eğitim-öğretim yılına az bir süre kalması neticesinde işlemlerin nasıl yürüyeceği ve şayet il değiştirme durumunda taşınma-ilişik kesme işlemlerinin mağdur edeceğidir. Nihayet günün sonuna doğru geliniyor bakanlığımızdan tüm öğretmenleri mutlu edecek haberler bekliyoruz…
SGK Bilişim Personeli Alımı 2013
Sosyal Güvenlik Kurumu detaylı bir şekilde şartlarını belirtmiş olduğu 15 sözleşmeli bilişim personeli alımı için detaylar için yazımızı dikkatle inceleyiniz.   SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM UZMANI ALIM İLANI Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere 15 sözleşmeli bilişim uzmanı alınacaktır. A- BAŞVURU GENEL ŞARTLARI: Sözleşmeli bilişim uzmanı adaylarının aşağıdaki genel şartları taşımaları gerekmektedir. 1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde yazılı genel şartları taşımak. 2. Mühendislik Fakülteleri veya Fen-Edebiyat Fakültelerinin 4 yıllık
En Çok Yorumlanan Konular
En Popüler Konular
Memura Fazla Mesai ve Servis Hakkı
Memura yeni müjdeler geldi. Memura fazla mesai ve servis hakkı geldi. Memur, toplu sözleşmeden zammın yanı sıra yeni haklar da elde etti. ‘IMF dönemi’nde tasarruf için kaldırılan memur servisleri yeniden konulacak. Birçok bakanlık memuru yıllar sonra servise binecek.   Jet hızıyla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerineMemur-Sen dışındaki konfederasyonların itirazları sürerken, imzalanan metin Resmi Gazete’deyayımlanarak yürürlüğe girdi. 2014 ve 2015’i kapsayansözleşme metninde zammın yanı sıra bir dizi yeni hak sıralanıyor. 4C’liye aile yardımı 4C’li geçici personel de aile yardımı ödeneğine kavuştu. Bu personelin ayrıca zamdan yararlanması
2013 ağustos öğretmenlerin Özür grubu atama kontejnları yayınlandı
  Linkten ulaşabilirsiniz.     http://ikgm.meb.gov.tr/www/2013-yaz-donemi-ogretmenlerin-ozur-durumundan-il-ici-ve-iller-arasi-yer-degisikligi-basvurulari/icerik/192
20 ağustos  öğretmenlerin özür grubu atamaları unutuldumu ?
Evet değerli öğretmen arkadaşlarım bugün illerin kadroları belli olucak ve 2. aşama başvurular mebbis üzerinden yapılacaktı.Fakat saatler 19:00 ı geçmesine rağmen http://ikgm.meb.gov.tr/    dan hala bir açıklama gelmedi.Ve 20 Ağustos(bugün) başlaması gereken tercih işlemlerinde başvuru ekranı açılmamıştır. Acaba Milli Eğitim özür grubu atamalarını unuttumu? şayet bu durum olursa eğitim-öğretim yılına az bir süre kalması neticesinde işlemlerin nasıl yürüyeceği ve şayet il değiştirme durumunda taşınma-ilişik kesme işlemlerinin mağdur edeceğidir. Nihayet günün sonuna doğru geliniyor bakanlığımızdan tüm öğretmenleri mutlu edecek haberler bekliyoruz…