Buraya Reklam Verebilirsiniz
İş görüşmelerinde renklerin önemi!

Başarılı iş görüşmeleri için bir çok şeye dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri de görüşmeye giderken dış görünümünüzde önem verdiğiniz renklerdir.

Çokça bilinen bir olgudur “renklerin dili”. Ne demektir bu? Renkler anlatıyor demektir. İlla bir şey dile getirmek gerekmez konuşmadan ve yazmadan da bir şeyler ifade edilebilmektedir renkler sayesinde. Tıpkı beden dilinde de olduğu gibi. İletişimde en temel ve en etkili ifade biçimidir ya hani beden dili. Bazen susmaktır hani en hakiki konuşmak, tıpkı onun gibi. Bazen bir renkten mamul bir meta görmek, ama bilinçli ama bilinç altı bize bir mesajdır.
Dayanağını psikolojiden ve birazda sosyolojiden alan bu durumu başta reklamcılar olmak üzere birçok meslek grubu kullanmaktadır senelerdir. Pazarlamacılar, halkla ilişkiler uzmanları, hastaneler, ilaççılar, gıdacılar…
Peki ne derler bize bu renkler;
Örneğin Mavi; mavi, bilgeliği, güveni ve sadakati anlatır. Sinir sistemini rahatlatır ve üretkenliği artırır. Ancak tahı da kapattığı bilinmektedir. Bu nedenlerden öğrenci ortamlarında ve sağlık kuruluşlarında tercih edilmektedir. İş görüşmelerinde kararlılığı ve bağlılığı temsil ettiği için olumlu bir etki yaratır. Rahmetli Ecevit’in yıllarca en güvenilir lider olarak algılanmasının beklide ünlü Ecevit mavisi ile yakın ilişkisi vardır.
Ya da kırmızı; sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan… Yoğun bir renktir ve çok dikkat çeker. Asla hata kabul etmez, kusursuz olmayı gerektirir. Çalınan arabaların önemli bir kısmı kırmızı renktedir. Hakimiyet kurar, kontrolü ele alır. İştah açtığı için yemekli yerler çokça tercih eder. İş görüşmelerinde iddialı olmak için en önemli kozlardan biridir, tabi ki risklidir de aynı zamanda.
Veya sarı; Mizahı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karsı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir. Kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini de istemezsiniz. Sıcak ve samimi ortam yaratmak için idealdir. İş görüşmelerinde rahat bir ortam yaratma konusunda inanılmazdır.
Yeşil; Tonları ile çok farklı mesajlar verme konusunda ustadır. Adeta tek bir renkle bir çok renk gibidir.
Koyu Yeşil; soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.
Zümrüt Yeşili; Olumsuzluk.
Zeytin Yeşili; Barış.
Sarımsı Yeşil; Tüketicilerin en son tercih ettiği renktir.
Yeşil, ayni zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler. Dünyada bir semaye türünü anlatan yegane renktir aynı zamanda Yeşil sermaye. Galiba iş görüşmelerinin en riskli rengidir yeşil, hele tonlarının anlamlarına da bakınca.
Portakal rengine ne demeli; sıcaklık, güç, cömertlik. Bu rengin iştah açtığı da bilinir. Bu sebeple birçok restaurant ve kafe dekorasyonlarında bu rengi kullanır. Belki de portakallar tabir edilen Hollanda’nın çok gol atmasının bu renkle ilgisi vardır kim bilir. Hani rakiplerinin iştahı açıldığı için. Bir hatırlatma bu rengin Hollanda bayrağı ile de uzaktan ya da yakından bir ilgisi yoktur. Kırmızı, mavi ve beyazdır onların renkleri ama onlar portakaldırlar her daim.
Beyaza gelince; saflık temizlik dürüstlük… Gelinler boşuna mı beyaz giyerler. Sağlıkçılar hem imaj hem de hijyen açısından beyazı tercih ederler. Beyaz ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. İş görüşmelerinin vazgeçilmezidir. Hele siyah, lacivert gibi bir renkle birlikte kullanılır ve kontrast yaratılabilirse.
Ve gelelim siyaha; Bu renk oldukça tartışmalı bir etkiye ve imaja sahiptir. Bazen ona kara da denmesi belki de bize çok şey anlatmaktadır. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülüktür siyah. Öte yandan ise aynı siyah, sadakat, sebat, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirliktir. Pek çok alanda ve kültürde siyah iş kıyafeti rengidir. Resmiyeti ve otoriteyi de temsil eder ve iş görüşmeleri için idealdir. Ancak onu tamamlayan aksesuarlar ve diğer renkler ise imajın tamamlayıcısı rolünü üstlenirler. Anlam bütünlüğü ise detaylarla birlikte oluşacaktır.

İş görüşmesinin pek çok detayı var elbette. Bu nedenledir ki seminerlerimizde bu konuya günlerimizi haftalarımızı ayırmaktayız. Ama giyim konusu yadsınamaz kadar önemlidir. Dahası nerede ise detay değil işin temel maddelerinden birisidir de.

Hiçbir malzeme ambalajından ayrı düşünülemez. İçinde ne olduğu hakkındaki ilk ipucunu  ve beklide son ipucunu bize ambalaj yani giyim ve renkleri verecektir.

Kaynak: Öğr. Gör. Erim HISIM

MSGS Üniversitesi
KAMU MEMUR ALIM HABERLERİ
Atatürk Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alımı 2012
Atatürk Üniversitesi 100 sağlık sözleşmeli personel alacal.Atatürk Üniversitesi’nin yapacağı sözleşmeli personel alımı sağlık branşı mezunlarını ilgilendirmekte. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SÖZLEŞMELİ PERSONEL (657 SAYILI KANUNUNUN 4/B ) ALIM İLANI   ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Sözleşmeli Personel (4/B) Hemşire Alımı İlanı: Son Başvuru Tarihi: Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde (giderleri Özel Bütçe gelir terinden karşılanmak üzere) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrasına gör istihdam edilmek üzere 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli 28/06/2007 Tarihli v 26566 sayılı Resmi Gazete’de
Milli Savunma Bakanlığı Memur Alımı 2012
Milli Savunma Bakanlığı alacağı memur adayları arasından uzman personel alımı yapacak. MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI   TEMİNİ YAPILACAK MEMUR ADAYLARINDA ARANACAK ŞART VE NİTELİKLERİ GÖSTERİR DUYURU METNİ Millî Savunma Bakanlığının ihtiyacı için aşağıda unvanı yazılı kadroya “Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Ilk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik” gereği personel temin edilecektir. A. ALINACAK MEMUR KADROLARININ; B. ALINACAK PERSONELİN; ALINACAK İL SINAV MERKEZİ SINIFI ÜNVANI DERECESİ MİKTARI CİNSİYETİ NİTELİKLERİ : ANKARA ANKARA GİH Uzman 9 4E/B Fakültelerin İktisat (3213), Maliye (3254)
TÜİK Uzman Yardımcısı Alımı 2012
Türkiye İstatistik Kurumu uzman yardımcılığı giriş sınavı ile tüik uzman yardımcısı alacak. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığından:   UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla, Merkez Teşkilatına 6 adet, Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcısı alınacaktır. 1 – GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI Merkez Teşkilatında görevlendirilmek üzere 6 adet TÜİK Uzman Yardımcısı, Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri
En Çok Yorumlanan Konular
En Popüler Konular
Atatürk Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alımı 2012
Atatürk Üniversitesi 100 sağlık sözleşmeli personel alacal.Atatürk Üniversitesi’nin yapacağı sözleşmeli personel alımı sağlık branşı mezunlarını ilgilendirmekte. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SÖZLEŞMELİ PERSONEL (657 SAYILI KANUNUNUN 4/B ) ALIM İLANI   ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Sözleşmeli Personel (4/B) Hemşire Alımı İlanı: Son Başvuru Tarihi: Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde (giderleri Özel Bütçe gelir terinden karşılanmak üzere) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrasına gör istihdam edilmek üzere 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli 28/06/2007 Tarihli v 26566 sayılı Resmi Gazete’de
Türkiye sınıra füze mi istiyor?
Reuters’tan çarpıcı Türkiye iddiası Türkiye’nin, Suriye sınırına Patriot füzelerinin yerleştirilmesi için NATO’ya çok yakında resmi başvuru yapacağı öne sürüldü. Reuters’in bir dışişleri yetkilisinin dayandırdığı habere göre Türkiye; ABD ve diğer müttefikleri ile Patriot füzelerinin, Suriye içindeki bazı bölgeleri korumak için kullanılması ihtimalini istişare etti. Füzelerin, Suriye rejiminin muhaliflere ve sivillere yönelik saldırılarını durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğu belirtildi. Habere göre aynı yetkili; planlamanın, ABD’deki seçimler sebebiyle askıda olduğunu, şimdi sonuçları belli olmasından sonra füzelerin NATO şemsiyesi altında
Bağımsızlık Günü’ne aşırı sağ gölgesi
Çıkan olaylarda 22 polis yaralandı Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen ‘Bağımsızlık Günü’ kutlamaları, aşırı sağcı grupların protestolarına sahne oldu. Polisler protestocuları göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya çalıştı, göstericiler de taş ve metal eşyalarla polislere karşılık verdi. Olaylarda 22 polis yaralanırken, 176 protestocu da gözaltına alındı. Geçen yıl da kutlamalarda olaylar çıkmıştı. 1918′de bağımsızlığını ilan Polonya’da 11 Kasım ‘Ulusal Bağımsızlık Günü’ olarak kutlanıyor. AA
Bu Haber Başlıkları İlginizi Çekebilirclose