Bankalarla kuyumcuların yastık altı kavgası

TCMB’nin zorunlu karşılıkların altın cinsinden tutulabilmesine imkan sağlamasıyla bankaların 5 bin ton civarında tahmin edilen yastık altı altına gözünü dikmesi ve hurda altın toplama girişimleri, kuyumculuk sektörünün şimşeklerini üzerine çekti.

Türkiye’de geçen yıl yaklaşık 200 ton, bu yılın ilk yarısında ise 100 ton hurda altın dönüşü olduğu tahmin edilirken, halihazırda altın bankacılığında aktif olarak çalışan İş Bankası, Denizbank, Bank Asya ve Kuveyt Türk, yılsonuna kadar 25 ton civarında yastıkaltı altın toplamayı hedefliyor.

Yıllarca kuyumcuların tekelinde olan hurda altın toplama sürecine bankaların dahil olması, kuyumcular tarafından sektöre indirilen bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Bankaların altın bankacılığı uygulamaları çerçevesinde müşteriler, yastık altında tuttukları cumhuriyet altını, külçe altın ya da kolye ve bilezik gibi ürünleri şubelere getiriyor, eksperler bu altınların değerlemesini yapıyor ve karşılığında bir hesap açılıyor. Bu hesaplar üzerinden altın ya da TL karşılığında getiri elde edilebiliyor.

‘Vatandaşı takıdan soğutuyorlar’

Ancak kuyumculuk sektörü bankaların takı altınları da toplamak istemesinden oldukça rahatsız. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, “Bankaların Cumhuriyet altını, gram altın dışında, yastıkaltı adı altında insanların kullandığı takıları da ‘atıl duruyor’ algısı yaratarak mevduat olarak toplamasına karşıyız” diyor.

Reuters’in haberine göre Kameroğlu, “Vatandaş bu şekilde zarar ettiriliyor. Vatandaşı takıdan soğutup, sektöre darbe vuruluyor. TCMB’nin zorunlu karşılık olarak altın tutma imkanı sağlaması ardından bankalar bu işe girişti. Bu altınları düşük maliyetli altın mevduatı olarak toplamak işlerine geliyor” diyor.

112 ton altın bankalarda

TCMB eylül ayında yaptığı düzenleme ile altın depo hesaplarını zorunlu karşılıklara tabi yükümlülüklere dahil ederken, Kasım ayında TL zorunlu karşılıkların altın olarak tutulabilecek kısmını yüzde 10 olarak belirledi. TCMB mart ayında bu oranı yüzde 20’ye, haziranda ise yüzde 25’e yükseltti. Bu sayede bankalar merkez bankasında atıl olarak tuttukları Türk lirası yerine altın koyarak söz konusu TL kaynağı serbest bırakabiliyor.

Bankalar şu anda TCMB nezdinde Türk lirası zorunlu karşılıkları için 10.4 milyar lira değerinde 112 ton altın tutuyor. Bankalar beş puanlık son artışın tamamını kullanırlarsa TCMB’nin rezervleri 2.2 milyar dolar artacak.

Altın ithalatı artıyor

Türkiye’nin altın ithalatı, Haziran ayında 23.94 tona yükselirken, yılın ilk altı ayında ise toplam altın ithalatı 59.12 ton oldu. Altın ithalatı 2011 yılının tamamında 79.7 ton seviyesindeydi. Öte yandan altın madeni üretimi 2011’de bir önceki yılki 16.4 yondan 25 tona yükseldi. BDDK verilerine göre 1 Nisan itibariyle altın depo hesapları geçen yılki 3.73 milyar TL’den 15.6 milyar TL’ye yükseldi.

4 banka aktİf

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erdal Aral, yılsonuna kadar 18-20 tona denk gelen 1 milyar dolarlık hurda altın toplamayı hedeflediklerini söyledi. Bank Asya da yıl sonuna kadar 4 ton altın toplamayı hedefliyor. Kuveyt Türk de bu yıl 2 ton altın toplamayı hedeflediğini açıkladı.

Denizbank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Cem Turgut Gelgör, “Son 1 ayda 650 kilo altın topladık ve 3 bin 200 yeni müşteri kazandık” diye konuştu. Denizbank’ın halihazırda 5.5 tonluk altın mevduatı bulunuyor. Öte yandan Akbank da hurda altın toplamayı da içine alacak yeni ürünlerin hazırlığı içinde.

Kuyumcular eyleme hazır

Türkiye’de yastıkaltında 250 milyar dolar değerinde 5 bin ton civarında altın olduğu görüşü yaygın olsa da bu rakamın en fazla 1000 ton civarında olduğunu düşünen Kameroğlu, altın toplayan bankalara yönelik eylemleri olacağını kaydederek şöyle dedi:

“Bankacılık işlerini unutup hurda altın toplamaya girişen bankalara karşı bizim de bazı eylemlerimiz olacak. Sonuç olarak kullanılan POS cihazları, kredi kartları, alınan altın kredileri dikkate alındığında kuyumcular da bankacılık sektörünün müşterisi. Bu bankalarla çalışmayarak tepkimizi koyabiliriz. Bu anlamda bankalarla işbirliğine giden kuyumcu zincirlerine de tepkimiz olacak.”

Kameroğlu, kuyumculuk sektörüne en çok krediyi 3-4 bankanın verdiğini ve hali hazırda sektörün kullanmakta olduğu altın kredisinin tahmini 20 ton civarında olduğunu söyledi.
Etiketler :
KAMU MEMUR ALIM HABERLERİ
Atatürk Üniversitesi Sözleşmeli Personel Alımı 2012
Atatürk Üniversitesi 100 sağlık sözleşmeli personel alacal.Atatürk Üniversitesi’nin yapacağı sözleşmeli personel alımı sağlık branşı mezunlarını ilgilendirmekte. ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN SÖZLEŞMELİ PERSONEL (657 SAYILI KANUNUNUN 4/B ) ALIM İLANI   ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Sözleşmeli Personel (4/B) Hemşire Alımı İlanı: Son Başvuru Tarihi: Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde (giderleri Özel Bütçe gelir terinden karşılanmak üzere) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrasına gör istihdam edilmek üzere 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Kararnameye ekli 28/06/2007 Tarihli v 26566 sayılı Resmi
Milli Savunma Bakanlığı Memur Alımı 2012
Milli Savunma Bakanlığı alacağı memur adayları arasından uzman personel alımı yapacak. MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI   TEMİNİ YAPILACAK MEMUR ADAYLARINDA ARANACAK ŞART VE NİTELİKLERİ GÖSTERİR DUYURU METNİ Millî Savunma Bakanlığının ihtiyacı için aşağıda unvanı yazılı kadroya “Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında Ilk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik” gereği personel temin edilecektir. A. ALINACAK MEMUR KADROLARININ; B. ALINACAK PERSONELİN; ALINACAK İL SINAV MERKEZİ SINIFI ÜNVANI DERECESİ MİKTARI CİNSİYETİ NİTELİKLERİ : ANKARA ANKARA GİH Uzman 9 4E/B Fakültelerin İktisat (3213),
TÜİK Uzman Yardımcısı Alımı 2012
Türkiye İstatistik Kurumu uzman yardımcılığı giriş sınavı ile tüik uzman yardımcısı alacak. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığından:   UZMAN YARDIMCILIĞI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla, Merkez Teşkilatına 6 adet, Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcısı alınacaktır. 1 – GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI Merkez Teşkilatında görevlendirilmek üzere 6 adet TÜİK Uzman Yardımcısı, Mühendislik Fakültelerinin Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği
En Çok Yorumlanan Konular
En Popüler Konular
Kpss Lisans 10 Soruluk Test
Gazetelerde, türkçenin özleşmesi gerektiğini ortaya koyan bir tek yazıya bile rastlamadım.Tersine, bazı gazetelerde buna karşı çıkan, zaman zaman köşesinden bu fikirlere ateş açan yazılar görüyorum. Bu parçadaki altı çizili sözün cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisinde vardır?Beni desteklemesi gerekirken sürekli eleştirip düşüncelerimin etkisini yok etmeye çalışıyor.Ortaya bir düşünce koymak ya da onu savunmak sorumluluk gerektirir.Söylediklerinin arkasında durmayan insanlardan uzak durun.Eskiden pek önemsemezdim; ama artık insanlara her fırsatta yardım ediyorum.Kapatılmış bir konuyu tekrar açarak ortalığı karıştırıyordu.Aşağıdaki cümlelerde altı çizili sözcüklerden
2.8 milyon aracını geri çağırdı
YUM-BİR Genel Sekreteri Sungur: ‘Yumurta fiyatlarının haftalık değişmesi sonucu ucuzlaması drumunda bile marketler bunu yansıtmıyor” Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, yumurta fiyatlarının haftalık değişmesi sonucu ucuzlaması durumunda bile marketlerin bunu yansıtmadığını veya geç yansıttığını belirterek, ”Yumurta fiyatlarının zamlandığı zamanlarda kazanan üreticiler değil satıcılar oluyor” dedi. Sungur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılından bu yana sağlanan istikrar sayesinde sektörde büyüme görüldüğünü belirterek, YUM-BİR’in dönüşüm ve yeniliklerin yaygınlaşması için siyasi otorite, kamu kuruluşları
Ne zaman devre dışı kalacak?
Bankaların, kullandırdıkları krediler üzerinden aldıkları ücret ve komisyon tutarı, bu yılın 9 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 3,2 milyar liraya ulaştı. Bankaların, kullandırdıkları krediler üzerinden aldıkları ücret ve komisyon tutarı, bu yılın Ocak-Eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 3 milyar 242 milyon liraya ulaştı. AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın 9 aylık döneminde bankaların elde ettiği faiz dışı gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 azalarak 19 milyar 997 milyon lira oldu. Faiz dışı gelirler içinde kredilerden alınan ücret